Néhány gondolat az ingatlan ügyletek ügyvédi munkadíjáról

2024.09.17

Az ingatlanok tulajdonjogát érintő ügyletek, így különösen az ingatlan adásvételi szerződések nélkülözhetetlen kelléke az ügyvédi ellenjegyzés, mely az ingatlan-nyilvántartási bejegyezhetőség feltétele. Az ügyvédi ellenjegyzés egy komplex felelősségvállalás az ügyben eljáró ügyvéd részéről, aki az okiratot szerkeszti és az ingatlan-nyilvántartási bejegyzést intézi.

Az ügyvéd az ellenjegyzéssel felelősséget vállal, különösen azért, hogy az általa szerkesztett szerződés a jogszabályoknak megfelel, a célzott joghatás kiváltására alkalmas, így különösen alkalmas ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre, továbbá az ellenjegyzés igazolja azt is, hogy az ügyvéd a szerződő feleket a jogszabályoknak megfelelően azonosította. Az ügyvéd felelőssége anyagi jellegű, hiszen ha hibázik, akkor kártérítési felelősséggel tartozik az ügyfelei irányába.

Ezért az ügyvédek számára kötelező ügyvédi felelősségbiztosítási szerződést kötni és fenntartani. Ahhoz pedig, hogy az ügyvéd szakszerűen tudja az ügyfelei érdekében a munkáját ellátni, számtalan egyéb szakmai, technikai (különösen és leginkább napjainkban: informatikai) feltételeket kell teljesítenie. Mindez természetesen költséggel jár, melyet az ügyvéd az ügyletkötéshez kapcsolódó ügyvédi munkadíjában érvényesít az ügyfelei irányába.

Az ügyvédi munkadíjjal az ügyfelek tehát nem csupán az ügyvéd alapos okiratszerkesztési, előkészítési és utómunkáját, hanem szakmai és anyagi felelősségvállalását, valamint a személyi és technikai feltételek biztosításának költségét is kifizeti. Mindezek okán érthető, hogy az ügyvéd az ingatlanügyletek alapközreműködéséért miért számítja fel a fenti ismeretek nélkül a kívülálló számára akár magasnak is tűnő díjazását.

Ne feledjük azonban, hogy míg az ingatlanügyletnél közreműködő és felelősséget vállaló ügyvéd jellemző munkadíja az ügylet tárgya értékének 1%-a, úgy az ingatlanügyleteknél közreműködő ingatlan közvetítők ehhez képest jellemzően 3-4%-ot számítanak fel.

Nagyon fontos, hogy az ingatlanügylethez megfelelő ügyvédet találjunk, az ügyvéd megfelelőssége azonban – természetesen – költséggel jár. Óvakodjunk az aránytalanul és gyanúsan alacsony ügyvédi költségektől, mert az utalhat a fent említett bizonyos feltételek hiányára, alacsonyabb mértékű felelősségbiztosításra, kevésbé alapos munkára is.

Becsüljük meg az ügyvéd munkáját és ne az ügyvédi munkadíjon spóroljunk, amikor a biztonságot keressük annál az ügyletnél, amelyet akár életünk munkája eredményeként tudunk vevőként megkötni, megszerezve áhított jövőbeni otthonunkat. Higgyék el, hogy a szakszerű ügyvédi munka megtérülő befektetés.

(Változatlan tartalommal közölve a Magyar Ügyvédi Kamara facebook oldalán 2024. szeptember 17. napján megjelent poszt.)

A cikk tájékoztató jelleggel készült, nem minősül egyedi ügyre alkalmazható hivatalos jogi véleménynek vagy jogi állásfoglalásnak. A Kozák Ügyvédi Iroda a jelen cikk egyedi ügyben történő felhasználásáért a jogi felelősségét kizárja.